Cercul Militar din Brașov
Strada Lungă 1A, Brașov
![](https://conac.sonoro.org/wp-content/uploads/sites/3/2021/06/Cercul-Militar-din-Brasov_2019.jpg)
Clădirea Cercului Militar din Brașov sau Casa Armatei, situată în centrul orașului, este un monument de arhitectură contemporană construit în perioada interbelică, fiind conceput ca o sinteză a arhitecturii moderne cu stilul românesc din primele decenii ale secolului XX. Placa fundamentală a fost așezată la 4 decembrie 1938, clădirea fiind opera arhitectului Constantin Iotzu (1884-1962).
Acesta a proiectat, printre altele, Banca Comerţului, împreună cu Ion Mincu, din Craiova, județul Dolj (1911 – 1914); Ministerul Justiției din Bucureşti (1929); Biblioteca Centrală Universitară din Iași (1932); Biserica Sfântul Elefterie din București (1935); Hotelul Excelsior din Sinaia, județul Prahova (1938).